"Kiedy spotkasz uratowanego alkoholika, masz przed sobą bohatera. Czyha w nim bowiem uśpiony wróg śmiertelny . On zaś trwa obciążony swą słabością i kontynuuje mozolną swą drogę poprzez ten świat, w którym panuje kult picia, wśród otoczenia, które go nie rozumie, w społeczeństwie, które sądzi, że ma prawo z żałosną nienawiścią spoglądać na niego z góry, jako na człowieka pośledniejszego gatunku, ponieważ ośmiela się on spłynąć pod prąd alkoholowej rzeki.
Kiedy spotkasz takiego człowieka - wiedz, że jest to człowiek w bardzo dobrym gatunku. "

Friedrich v. Bodelschwing

 "Poddanie się nie jest oznaką słabości, lecz niesie ze sobą wielką siłę. Tylko ktoś, kto się poddał, ma duchową moc. Kiedy się poddasz, uwolnisz się wewnętrznie od sytuacji. Może się wówczas okazać, że zmieni się ona bez żadnego twojego udziału.
A zresztą tak czy owak będziesz już wtedy wolny.” (E. Tolle)

Nastawienie na cały dzień

Obudziłem się wczesnym rankiem, ze świadomością jak wiele różnych spraw muszę załatwić przed zapadnięciem nocy. Jestem odpowiedzialny za tyle rzeczy. Jestem potrzebny.
Mam jeszcze jedno ważne zadanie: zdecydować, jaki dzień będę dzisiaj mieć.
Dzisiaj mogę narzekać, że pada deszcz… albo mogę być wdzięczny, że trawa jest podlewana za darmo.
Dzisiaj mogę być smutny, bo nie mam już pieniędzy… albo mogę się cieszyć, że moje zarobki nauczają mnie jak lepiej i mądrzej planować wydatki.
Dzisiaj mogę ponarzekać na swoje zdrowie… albo być wdzięcznym, że ciągle żyję.
Dzisiaj mogę mieć pretensję do rodziców za to wszystko, czego mi nie dali, kiedy byłem dzieckiem… albo cieszyć się, że zechcieli mi dać życie.
Dzisiaj mogę rozpaczać, ponieważ róże mają kolce… albo cieszyć się, że kolce mają róże.

Dzisiaj mogę płakać z powodu braku przyjaciół… albo wybrać się na wyprawę w celu odkrywania nowych przyjaźni.
Dzisiaj mogę być wściekłym, bo muszę iść do pracy… albo mogę skakać z radości, że mam zajęcie.
Dzisiaj mogę nie chcieć iść do szkoły… albo otworzyć swój umysł i cieszyć się, że dowiem się o czymś nowym.
Dzisiaj mogę przeklinać to, że mam pracę w domu do wykonania… albo cieszyć się, że mam dom.

Jaki będzie dzień dzisiejszy - to zależy tylko ode mnie. Jestem kowalem  własnego losu. Sam wybieram swoje nastawienie do rzeczy i spraw, które przynosi los. Nie mam wpływu na tak wiele sytuacji w życiu. Za to mogę  zmienić właśnie własne nastawienie. Dzisiaj mogę zaakceptować moje życie takie, jakim jest. Mogę być wdzięczny i radosny, tutaj i teraz, z tym, co mam!